U.S.A., New York – Tipy a triky z naší zkušenosti

Tento článek má 397 zhlédnutí
1 hvězda, Nebuď labuť :)2 hvězdy, To mě mrzí... :(3 hvězdy4 hvězdy, Děkuji :)5 hvězd, Paráda! Děkuji (No Ratings Yet)
Loading...
Stát, Město: U.S.A., New York
GPS Místa: 40.7509761N, 73.9870161W
Místní doprava: Nejlépe metro za $32/týden
Jak se sem dostat: letecky, pravidelné lety z Vídně a Mnichova
Stručný popis: NYC, Big Apple, více netřeba dodávat. Naše tipy a subjektivní dojmy. Kterak jsme se po městě pohybovali, kde jedli a co viděli. Úžasné rušné město, plné nezapomenutelných scenérií, úžasné atmosféry a míst k vyžití.
TIP na ubytování v New Yorku
ZobrazitV New Yorku, nedaleko metra můžete bydlet od 500Kč/osoba/noc.
ZobrazitCena/výkon: Parádní ubytování na Manhattanu kousek od Central Parku seženete od necelých 1000Kč/osoba/noc.
ZobrazitSrovnávač cen: Nebo si sami najděte tu nejnižší cenu, která je na trhu k dispozici.

New York je bezpochyby jedno z nejúžasnějších, ale taky nejrušnějších měst na světě. Je krásné, ale přelidněné. Poměrně jednoduše se v něm ztratíte. Proto bych tento cestopis rád koncipoval jako souhrn osobních rad a tipů, díky kterým jsme si Big Apple náramně užili. Snad to někomu pomůže.

 1. Nebojte se. My osobně jsme bydleli v Harlemu. Což je afroamerická čtvrť, která se v historii nepyšnila zrovna nejlepší pověstí. Ale vida, vše bylo v naprostém pořádku. Nikdo na nás nepořvával, nikdo se nás nedotkl, nikdo si nás nevšímal. Stejně jako kdekoliv na světě, i v NYC platí nepsané pravidlo – chovejte se slušně a nenápadně (v podstatě to znamená, že když budete na ulici hulákat, mávat fotoaparátem za sto tisíc a ověšeni budete drahými šperky, jste mnohem pravděpodobnější cíl). Asi nejméně pohodlný pocit jsme měli v Bronxu a Queensu, což jsou obecně levnější čtvrti, ale není to nic vážného. V Bronxu je navíc super ZOO, takže tam se klidně vypravte, stojí to za to.

 1. New York je obrovský! Pokud plánujete cestovat po americké metropoli pěšky, měli byste se obrnit. Než dojdete z Bronxu na Broadway chvíli vám to zabere (zhruba pět hodin). Proto jako absolutně nejlepší prostředek doporučujeme metro. Je rychlé, v centru dost frekventované, klimatizované (i když se připravte, že to s tou klimatizací někdy hodně přehánějí a pokud je venku třeba 35 stupňů, a vy vlezete do soupravy, kde je stupňů tak 10, riskujete nachlazení). Samozřejmě se může stát, že má metro zpoždění, vzhledem k tomu, že se neustále některé jeho části opravují. Týdenní jízdenka vás vyjde na 32 dollarů, v přepočtu nějakých 700 korun. Což vychází na den stejně jako třeba v Brně.

Na auto, autobus nebo taxi zapomeňte. Nebo alespoň ve špičce. Opravdu se to nevyplatí. Zácpy jsou místy šílené. Kolikrát jsme viděli sanitku marně se prodírající kolonou aut v úzké uličce. Prostě nebylo kam uhnout, tak měla smůlu.

 1. Buďte často v Central Parku. Největší newyorský park je jak oázou klidu, tak centrem zábavy. Každý si přijde na své. Pokud se chcete jen procházet a kochat – navštivte například sochu Alenky v říši divů, zámeček Belvedere, zalidněnou fontánu Bethesda nebo třeba pověstné kolotoče. Pokud vás láká spíš kulturní stránka New Yorku – v parku se nachází Metropolitní muzeum, případně na jeho okraji najdete také Židovské muzeum nebo Muzeum moderního umění. Obzvlášť to poslední se vyplatí navštívit. Tady doporučíme ještě jednu věc, většina muzeí (a to platí po celých Spojených státech) má totiž jeden den v týdnu vstup ZDARMA. Což se, pokud vám nevadí trochu větší fronta, opravdu vyplatí.

Pokud nejste ani kulturně založený člověk, můžete si v Central Parku najít nějakého z desítek performerů, kteří tam pro lidí hrají hudbu/foukají bubliny/zpívají nebo se je snaží všemožně zabavit. Případně si prostě jděte zaběhat nebo se vyvalte na lavičku. Park má opravdu nezaměnitelnou atmosféru. Když už jsme nakousli parky, tak musíme doporučit i Bryant Park, kde jsme trávili opravdu hodně času, dají se zde půjčit stolní hry a chytnete i bezplatnou wifi.

 1. Nebojte se nakupování. Jasně, ne každého to baví, ne každý to chce ve volném čase dělat. Ale fakt je takový, že když víte, kde hledat, můžete v NYC narazit na opravdu skvostné obchody se super zbožím. Klasické americké značky (Converse, Vans, Calvin Kline, Levis, Apple, apod.) se zde prodávají za rozumné ceny. Zkuste začít třeba na pověstné 5th Avenue a postupovat směrem k jihu. Postupně procházet uličky a sem tam se zastavit v nějakém krámu. Za nás doporučujeme obchodní dům Macy’s, už jen svým rozsahem produktů. Dále pokud máte rádi komiksy, tak určitě navštivte Midtown Comics, kde seženete všechny možné komiksy a rekvizity. Co se týká módy a příslušenství, tak zajímavou volbou může být podnik Converse na okraji Chinatown, kde si můžete navrhnout kompletně vlastní boty nebo třeba síť prodejen Uniqlo. Ale určitě si i vy najdete oblíbené podniky.

 1. New York je o jídle! Určitě všichni víme, že Američani opravdu nejsou žádní extra gurmáni. Jejich jídla jsou povětšinou mastná a tučná, ideálně pak smažená. Nejlevnější variantou stravování se je v USA McDonald’s – podle toho to tak taky bohužel vypadá. Ale NYC není jenom o fast foodech, kromě nich tu najdete stovky prima restaurací, bister, hospod. Některé z nich bychom vám rádi doporučili. Budeme přitom vycházet z našich zkušeností.
 • 5 Napkin Burger – jestli něco v Americe umí, tak jsou to burgery. Neměli jsme snad jediný špatný. Ten ve 5 Napkin Burger se řadí k těm nejlepším. V této síti restaurací najdete v NYC hned 4 podniky. My jsme poobědvali v 5 Napkin Burger sídlícím na Upper West Side, ale věřím, že super budou všechny.
 • Navštivte Chinatown a Korean Town. Asijská menšina je v NYC docela početná a jejich čtvrti jsou známé svou atmosférou, dobrými cenami a jídlem. V korejské čtvrti doporučujeme dát si jídlo v některé z restaurací Bibimbap – my třeba poobědvali v MUI. V čínské čtvrti se určit stavte na jejich knedlíčky.
 • Nebojte se bister. Třeba těch tureckých. Bistra fungují na principu samoobsluhy se základním zbožím, když pak jdete hlouběji do krámu, najdete zde pultíky, kde si můžete nechat seskládat obložené chleby dle vašeho výběru nebo třeba takový pastrami sendvič – což je opravdu delikatesa. Navíc vše seženete do deseti dolarů, což je na NYC opravdu dobrá cena.
 • Cukrátka. Tady se opravdu vyžijete. Cukráren a obchůdků se sladkostmi je v Big Apple opravdu hodně. Za nás můžeme doporučit výbornou Magnolia Bakery v Greenwich Village nebo třeba minicupcakes od Baked by Melissa blízko Union Square. Když už jste v Americe, tak hlavně nezapomeňte na donuty – tady je výběr opravdu široký – za nás hlasujeme pro The Doughnut Project.
 • Pokud jste fanoušci piva, zajděte si do některého z místních minipivovarů nebo pivnic. Amerika je totiž mekka piva – konkrétně ALEů. Nejvíce turistický a očím lahodící pivovar je určitě Brooklyn Brewery, kde se za pár dolarů můžete projít a okoštovat piva. Další turistickou atrakcí je Heartland Brewery přímo pod Empire State Building. Pokud máte cestu do Bronxu nebo na Staten Island (viz. níže), stavte se i tam do místních pivovarů. Stojí to za to. Co se týká ochutnávkových hospod, těch je v NYC opravdu hodně. Nebál bych se říct, že na každém druhém rohu narazíte na jeden. Ale pokud bych měl doporučit alespoň jeden, tak za nás je to Taproom No. 307, ale hlavně protože jsme tam přišli přesně v den konání hospodského kvízu.

 1. Tady jen velice krátce o památkách. Jedna z věcí, kterou si každý cestovatel najde sám. Památky a zajímavosti NYC jsou profláklé. Ať už se jedná o Central Park, Empire State Building, budovu hlavního nádraží. Všichni jsme je už hodněkrát viděli a mockrát o nich četli. Proto zde vypíchnu jenom některé zajímavosti, které zaujaly nás.
 • Statue of Liberty je malá a přelidněná. Pokud se vám nechce mačkat na malém ostrůvku ve snaze viděl pověstnou sochu, nastupte raději na trajekt plující z Whitehall Terminal na samém jihu Manhattanu a nechte se svézt na Staten Island. Po cestě uvidíte sochu v plné své kráse a zadarmo. Navíc si můžete projet Staten Island a navštívit na Manhattanu Battery Park a sochu Charging Bull.
 • Zaplaťte si výhled z Top of The Rock. Střecha Rockefellerovy budovy nabízí neskutečný výhled na celý Manhattan a Central Park. Těch pár dolarů za to rozhodně stojí. Zaregistrovat si výjezd můžete na stránkách budovy.
 • Nepodceňujte Brooklyn. Je to opravdu krásná čtvrť. Hodně rozdílná oproti Manhattanu. Ale vyplatí si na ni vyhradit klidně celý den.
 • Památník po zničených budovách WTC je opravdu zvláštní a uslzené místo. Ještě teď, 17 let od útoku, tam chodí lidé smutnit a tesknit. Je to zvláštní smutná podívaná.
 • Teď už jen zkratkovitě, místa, která se vyplatí navštívit: High Line, Empire State Building, Grand Central Terminal, Brooklyn Bridge, Times Square, Coney Island, SoHo, Little Italy, Greenwich.
 1. Poslední bod na závěr. Pokud toužíte po kontaktu s lidmi, kulturním vyžití, stalkování nebo sportu. Doporučil bych vám bydlet přes Airbnb nebo Couchsurfing, zaprvé budete v kontaktu s domorodci, jenom ti vám dají nejlepší tipy, kam zajít a co vidět. Tyhle tipy se v příručkách nedočtete. Zadruhé budete v kontaktu s lidmi a vypilujete si angličtinu, což se vám na hotelu také těžko povede. Co se týká stalkování, to je myšleno tak, že v NYC žije opravdu hodně celebrit, proto pokud vás něco takového láká, mějte oči na stopkách, nikdy nevíte, kdy potkáte nějakou hvězdu. Jste-li milovníci sportu, určitě si zajděte na zápas NHL, MLB, NFL nebo MLS. Lístky jsou povětšinou dost mastné, ale dají se najít na netu i levněji přímo od lidí, kteří na daný zápas nemohou z různých důvodů jít. Atmosféra stadionů bývá naprosto k nezaplacení.

Další článek
Předchozí článek

Související články

Zanechte komentář

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to webdesign berlin, House Plans and voucher codes