Srí Lanka, Pinnawala – Sloní sirotčinec a proč se sem (ne)vydat

Tento článek má 2 247 zhlédnutí
1 hvězda, Nebuď labuť :)2 hvězdy, To mě mrzí... :(3 hvězdy4 hvězdy, Děkuji :)5 hvězd, Paráda! Děkuji (No Ratings Yet)
Loading...
Stát, Město: Srí Lanka, Pinnawala
Provincie: Rambukkana
GPS Parkování: 7.3010908N, 80.3862453E (Ukázat na mapě)
GPS Místa: 7.3005119N, 80.3871933E (Ukázat na mapě)
Zastávka: Pinnawala, Srí Lanka
Stručný popis: Sloní sirotčinec Pinnawala je hojně navštěvován turisty i místními. Jedná se o největší stádo slonů chovaných v zajetí. Kromě procházky parkem lze pozorovat slony koupající se v řece nebo při krmení.
TIP na cestu
ZobrazitPoblíž sloního sirotčince najdete ubytování s vlastní koupelnou a snídaní od 140Kč/osoba/noc.
ZobrazitVýkon: Parádní 4-hvězdičkové ubytování s bazénem, snídaní a s výhledem na koupající slony v řece za 500Kč/osoba/noc.
ZobrazitZájezd: Zajímavý 13-denní poznávací zájezd na Srí Lanku s ubytováním a polopenzí za 29 900Kč.

Vesnice Pinnwala se nachází severozápadně od města Kegalle, na půli cesty mezi současným hlavním městem Colombo (90 km od něj) a starobylým královským sídlem Kandy. Ve vesnici, na pozemku o velikosti 25 akrů, v těsné blízkosti řeky Maha Oya vznikl v roce 1975 sloní sirotčinec. Původně byl založen za účelem péče a ochrany mnoha osiřelých slonů nalezených v džunglích Srí Lanky.

V roce 1982 byl zde zahájen program chovu slonů v zajetí. Od počátku programu se zde rozmnožilo více než 20 slonů. V současné době je v sirotčinci největší stádo zajatých slonů na světě. Cílem sirotčince nyní je simulovat přirozený životní prostor slonů. Existují však některé výjimky: sloni jsou odváděni do řeky dvakrát denně na koupání a všechna slůňata mladší tří let jsou stále krmeny z lahve. Každému zvířeti se také podává asi 76 kg zeleně denně a přibližně 2 kg směsi obsahující rýžové otruby a kukuřici.

Sirotčinec se stal velmi populární a denně ho navštěvuje mnoho srílanských a zahraničních turistů. Hlavním lákadlem je určitě sledování krmení a koupání slonů. Krmení probíhá 3x denně, a to v 9:15, 13:15 a v 17h. Procházka k řece a následné koupání pak 2x denně v 10h a 14h. Koupání probíhá v řece, která je od sirotčince naproti přes silnici. Vede k ní cesta lemovaná krámky se suvenýry, určitě ji nemůžete minout. Ceny vstupného se na Srí Lance každým rokem zvyšují, poslední informace uvádějí cenu 16 dolarů za vstup. Za krmení si ještě připlatíte.

Vidět koupající se slony je určitě zážitek, pokud jste je do této doby takto neviděli. Pořád ovšem zůstává, že jsou v zajetí, spoutáni řetězy a popostrkováni (biti) holemi, pokud se vychýlí z trasy. Po parku se můžete projít, a na fotkách to bude vypadat, že sloni vlastně vůbec nejsou v ohradě. Pro krásné fotky ideální. Nestrávili jsme v parku zas tolik času, abych mohla posoudit, jak moc je to pro ně přirozené prostředí, nicméně v mých očích je Pinnawala stále zoo.

Pokud chcete vidět divoké slony v přírodě, navštivte raději nějaký národní park na Srí Lance. O tom bude povídání příště. 😉 Případně můžete klidně potkat nějakého divokého slona na silnici, pokud pojedete pozdě večer. V oblasti výskytu slonů se doporučuje jezdit cca do 18h, po této hodině se sloni pohybují blízko silnice nebo ji dokonce přecházejí. Nebo se taky můžete vydat do sloní záchranné stanice. Nevím však, jestli se na Srí Lance nějaké nacházejí, toto mám vyzkoušeno pouze v Thajsku. Tam jsou sloni na volno, můžete je krmit, hladit nebo si s nimi dát bahenní lázeň. 😉

Předchozí článek

Související články

Zanechte komentář

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to webdesign berlin, House Plans and voucher codes