Na Šrí lanku s batohem – Co si s sebou (ne)vzít a co (ne)očekávat? 3. část

Tento článek má 2 751 zhlédnutí
1 hvězda, Nebuď labuť :)2 hvězdy, To mě mrzí... :(3 hvězdy4 hvězdy, Děkuji :)5 hvězd, Paráda! Děkuji (No Ratings Yet)
Loading...
Stát: Šrí Lanka
GPS Místa: 7.8780000N, 80.7038247E
Stručný popis: Co si zabalit do batohu? Jak je to na Šrí lance s dopravou? Jak je to s cenami tuktuku, jídla a ubytování? Na tyto a další otázky budu v článku reagovat.
TIP na zájezd na Šrí Lanku
ZobrazitZájezd: Ceny zájezdů na Srí Lanku startují těsně pod hranicí 20 000Kč.

Pokud jste se rozhodli poprvé navštívit tento tropický ostrov s co nejmenším zavazadlem a omezeným rozpočtem, jistě vám jde hlava kolem z několika důležitých otázek. Pokusím se vám na ně odpovědět.

Low-budget cestování se v posledních letech rozrůstá, a spousta lidí si láme hlavy nad tím, jak to vlastně ti cestovatelé dělají?
V první řadě je důležité si ujasnit, co vlastně chcete. Pokud vám jde o dobrodružství, zážitky a opravdové cestování, čtěte dál. Článek je pro vás. Chcete-li komfort, wellness, masáže, každý den nový ručník, klimatizaci, fén na vlasy, žehličku na vlasy, gel na vlasy, lak na vlasy, a kdo ví co ještě si člověk může zabalit, aby se cítil čistý, voňavý a nezpocený, bohužel vám nepomůžu.

 

1) Co si zabalit do batohu?

Řeknu vám to tak, aby má odpověď byla dostatečně jasná, a nevzbuzovala další otázky.
Neberte si klidně nic! Teoreticky vám stačí malá taštička na pas, letenky a peníze. Šrí lanka je chudá, ale civilizovaná země. Můžete si tam dokoupit cokoliv.
Mě osobně stačil 35l batoh lidlovské kvality, do kterého jsem si zabalil letní oblečení, jednu lehčí mikinu a jedny dlouhé kalhoty pro případ, že by v letadle byla zima (taky že byla). Neplýtval jsem prostorem velkým šampónem, deodorantem atd. Vzal jsem si pouze zmenšené cestovní verze, abych “přežil” změnu letiště v Dubaji. Vše potřebné jsme si dokoupili až na Šrí lance.

 

2) Letecká doprava

Nejsem žádný travelhacker, ale cena cestování za posledních pár desítek let výrazně klesla pro každého. Na Srí lanku se dnes bez problému dostanete zhruba za 8000 Kč. Nutno ale připomenout, že vám tato cena nezaručí nadstandartní komfort. V našem případ jsme využili služeb Regiojetu a autobusem jeli do Budapeště. Z Budapeště jsme letěli Wizzairem do Dubaje. Ano, Wizzair sice nenabízí moc prostoru a let trval téměř pět hodin. I tak je to ale nic oproti patnáctihodinové jízdě autobusem do Chorvatska.
Vyspali jsme se v Easyhotelu za necelou tisícovku.
Od letiště Al Makhtoum jsme se poté měli přesunout na Dubai International, které leží na druhé straně města (zhruba 55km). Jeli jsme metrem, které má zastávku přímo na Dubai International. Samozřejmě jsme to ale stihli s jednodenní prohlídkou města. Přílet do Dubaje a odlet na Šrí lanku byly od sebe odděleny celým jedním dnem. Díky takto poskládané kombinaci letů se nám cenu podařilo srazit na těch cca 8000 Kč. Druhé letadlo už k našemu překvapení nabízelo i špetku toho luxusu. Z tohoto důvodu mohu tedy Srilankan Airlines jen doporučit.

 

3) Ubytování

Znovu opakuji, že náš výlet byl low-budgetový, takže…
Přes booking.com lze najít spoustu míst, která nelze nazvat ani hotelem, ani penzionem, ani ubytovnou. Tato místa mnohdy cenově padají až k 6 dollarům (140Kč) za noc.
Většinou je to zkrátka tak, že jedna malá rodinka má podlouhlý přízemní dům, ale k životu jim stačí pouze jeden pokoj. Zbytek tedy opraví a pronajmou. Pokoje v těchto ubytováních byly jako přes kopírák. Jedna manželská postel s dřevěnými prkny místo roštů, větrák, linoleum, koupelna se sprchou a záchodem (u kterého samozřejmě nechybí “bumgun” čili “zadkosprcha”). S teplou vodou moc nepočítejte, ale na tropickém ostrově to vůbec nevadí. Dávejte si pozor, a raději se ani neopírejte o umyvadlo, aby vám nespadlo do klína. Většinou nás tento typ ubytování mile překvapil čistotou. Případného mravnce nebo komára pořeší moskytiéra. Chcete-li se dobře vyspat, v žádném případě nenocujte v posteli bez moskytiéry. Dost často majitelé nabízí možnost připlatit si za snídani. My jsme například za 2 dollary (45Kč) na osobu dostali kávu, minibanány a hopper (smažená kokosová placka s vajíčkem. Pokud snídáte venku, trochu si jídlo hlídejte. Makakové vždy čekají na vhodný moment, kdy odvrátíte zrak, a hned vám něco čmajznou.
Z jihoasijských zemí je Šrí lanka údajně ta dražší, takže například v Thajsku nebo Kambodži by ceny mohly teoreticky ještě klesnout.

 

4) Jazyk

Nenechte se zmást historií ostrova. Přestože se jedná o bývalou britskou kolonii, na Šrí lance se zkrátka mluví “ponašemu”, tedy sinhálsky nebo tamilsky. Pokud se obáváte, že vaše jazykové schopnosti nebudou dostatečné, místní na tom pravděpodobně budou stejně. Domluvíte se vždy, jen to někdy chvíli trvá. Jazykový rozsah jednoho z našich “hoteliérů” se zastavil na slovech: “Tea or coffee?”

 

5) Doprava

S MHD je na tom Šrí lanka mnohem lépe než Česká republika. Autobusem se dostanete odkudkoliv kamkoliv a kdykoliv. Jen s jízdním řádem moc nepočítejte. Prostě půjdete na zastávku a do deseti minut něco pojede. Autobusy jezdí i tam, kde byste to vůbec nečekali. A pokud náhodou ne, dopravu vyřeší tuktuk. Řidiči tuktuku se vám nabízí sami. Pořád a pořád a pořád dokola. Svezou vás klidně jen pět metrů, aby si vydělali, takže opatrně, vždy o ceně smlouvejte a stůjte si za svým. Cesta z Colomba do Kandy vás autobusem vyjde na pár set rupií, ale tuktukem by to bylo pár tisíc.
Není také problém pronajmout si skútr. Ovšem s touto variantou bych byl, vzhledem k hustotě a stylu dopravy, opatrný. Řidiči na sebe troubí a nejezdí podle pravidel silničního provozu. Pravděpodobně je ani neznají. Jezdí podle domluvy. Pokud na to nejste zvyklí, je to docela risk. My jsme si skútr pronajali na tři dny až v okolí Elly, kde to na silnicích výrazně prořídlo. Cena byla 1500 LKR/den (200Kč) + doplnění nádrže při vrácení, takže za hubičku. Kdyby nás celé dny vozil tuktuk, vezme si minimálně 3000 LKR/den (400Kč).

 

6) Ceny

Šrí lanka je samozřejmě mnohem levnější než Česko, ovšem nepatří úplně k těm nejlevnějším zemím Asie. Ubytovaní vás zpravidla vyjde na takových 6-12 dollarů (140-280Kč) za noc. Záleží na oblasti a vašich vlastních požadavcích.
Autobusová doprava je nejlevnější. Za zhruba 100 km zaplatíte maximálně něco kolem 500 LKR (65Kč).

Pokud jde o jídlo, cenově hodně záleží na vašich preferencích. Nejlevněji se najíte zhruba od 350 LKR (45Kč). Dostanete suché nudle se zeleninou. Pokud jste náročnější a hodláte se trochu rozšoupnout, počítejte s tím, že zaplatíte zhruba tolik, co v naší průměrné restauraci. Nikdy jsme ale, za pořádnou večeři a pití pro dva nedali více než 2000 LKR (260Kč).

Na závěr to nejdůležitější. Na Šrí lance není nic zadarmo. Ať už chcete jít kamkoliv, počítejte s tím, že si budete muset zakoupit lístek. Ceny se pohybují od několika set rupií až po tisíce. Záleží na místě. Poutní místa, jako např. Sigiriya, Anuradhapura, Polonaruwa, vás přijdou na 30 dollarů (690Kč) za osobu.

    1. Část: Šrí Lanka, Kandy – Rady maminky, přílet, tuktuk, ubytování
    2. Část: Šrí lanka, Kandy – Hotel v Kandy a výlet s tuktukem
    3. Část: Na Šrí lanku s batohem – Co si s sebou (ne)vzít a co (ne)očekávat?
    4. Část: Šrí lanka, Dambulla – Chrámové jeskyně, zbytky skalních chrámů a sloní safari
    5. Část: Šrí lanka, Trincomalee – Turisticky klidnější pláže s havrany a dobytkem

Další článek
Předchozí článek

Související články

Zanechte komentář

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to webdesign berlin, House Plans and voucher codes