Filipíny, Oslob: Šnorchlování s velrybími žraloky

Tento článek má 732 zhlédnutí
1 hvězda, Nebuď labuť :)2 hvězdy, To mě mrzí... :(3 hvězdy4 hvězdy, Děkuji :)5 hvězd, Paráda! Děkuji (No Ratings Yet)
Loading...
Místo: osada Tan-Awan
Stát, ostrov, město: Filipíny, Cebu, Oslob
GPS Parkování/místa: 9.4601336N, 123.3775822E
Stručný popis: Šnorchlováni s velrybími žraloky je nezapomenutelný zážitek, který rozhodně stojí za to si z Filipín odvézt. A budete se divit, ale v přepočtu na naše peníze Vás to bude stát pouze cca 400 Kč. Oslob je jediné místo, kde můžete vidět velrybí žraloky celoročně.
TIP na ubytování na ostrově Cebu
Zobrazit V Oslob najdete ubytování od 140Kč/osoba/noc.
ZobrazitCena/výkon: Pěkné ubytování na pláži s bazény a zahradou k odpočinku od 180Kč/osoba/noc.
ZobrazitZájezd: Ceny zájezdů na ostrov Cebu do špičkových rezortů startují již na 34 000Kč.

Žralok velrybí, nebo také obrovský, je největším zástupcem žraloků a dosahuje délky 8 až 9 metrů. V ojedinělých případech až 12 metrů. Tenhle neskutečný kolos není člověku nebezpečný, ačkoli to jeho velká tlama vůbec nenaznačuje. Žralok velrybí se ovšem živí pouze planktonem či malými rybami, takže se vůbec nemusíte bát. Již po přečtení pár informacích na internetu mi bylo jasné, že žraloky chci prostě vidět.

Oslob je malá vesnička na ostrově Cebu. Do osady Tan-Awan, odkud se za žraloky vyplouvá, se dostanete autobusem z Oslob. Autobus staví před marketem u obchodu 7/11. Ideální je vyrazit brzy ráno, dokud v centru není tolik lidí. Na žraloky se můžete vypravit od 6 h ráno do 12 h. Na výběr je ze 3 variant – pozorování z lodi, šnorchlování a potápění se se žraloky. Potápění je trochu zbytečné, žraloci se totiž drží na hladině, neboť je místní rybáři krmí.

Na začátku jsem absolvovala krátké školení o tom, že se nesmím přibližovat ke žralokům blíž než na 4 metry, sahat na ně, krmit je, fotit s bleskem nebo být namazaná opalovacím či jiným krémem (v případě šnorchlování a potápění). Po školení byl čas vyrazit. Berte si s sebou do lodi jen to nejnutnější a to, co nevadí, že se namočí. Zbytek věcí si můžete nechat v centru. Nemusíte se bát, nikdo vám to tam neukradne.

Lodě s turisty zastaví kousek od břehu a srovnají se do řady. Veprostřed jsou rybáři, kteří lákají žraloky na jídlo. Ano, v tomhle případě je to taková turistická atrakce, ale je mi sympatické, že žraloci nejsou v žádné kleci a připlouvají dobrovolně. Žádné nahánění nebo držení v ohradě. Na vodu jsme vyráželi cca v 7:30 a i tak tam už bylo dost turistů. Na což jsem okamžitě zapomněla, když jsem vlezla do vody a uviděla prvního žraloka. Tady je další pravidlo – nesmíte se vzdalovat od lodě. I přesto jsem viděla žraloka z bezprostřední blízkosti, protože jeden plaval přímo na mě. 🙂 Držet se od nich na 4 metry? No, to prostě nejde. 🙂

Musím říct, že jsem tím kolosem byla tak omámená, že jsem v prvních momentech zapomněla fotit či natáčet, a jen zírala. Byl to pro mě neskutečný zážitek, který patří k mým nejsilnějším za celou cestu po jihovýchodní Asii. Samotné šnorchlování trvalo cca 20-30 minut. Těžko říct, ve vodě to nevnímáte. Poté už byl bohužel čas jet zpátky ke břehu. Je to sice dost času na udělání fotek, videa a pozorování, ale nebudu lhát, ráda bych tam strávila více času.

V centru jsou záchody i sprchy a v okolí je dost míst, kde se můžete najíst nebo si dát kafe. Rozhodně doporučuji navštívit nedaleké (5 km) Tumalog Falls. Pod vodopádem si můžete zaplavat, a dokonce je tam i jezírko, kde vám rybičky okoušou starou kůži na nohách. U vodopádů jsou opět záchody 😉

Další článek
Předchozí článek

Související články

Zanechte komentář

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to webdesign berlin, House Plans and voucher codes