Stát, Město: Šrí Lanka, Kandy GPS Místa: 7.2921233N, 80.6373842E |
Stručný popis: Město Kandy je bohaté na zajímavá místa i události. Můžete si zajet k bílé soše Buddhy, která na město dohlíží z kopce. Poutavé je i z hlediska architektury a každodenního ruchu. Poblíž hlavního nádraží se například nachází tržnice s mnoha druhy ovoce, jež nebudete schopni identifikovat ani za měsíc. |
TIP na zájezd na Šrí Lanku |
Zájezd: Ceny zájezdů na Srí Lanku startují těsně pod hranicí 20 000Kč. |
Město Kandy leží v centrální provincii Šrí lanky, která je zkrášlena kopcovitou krajinou, obrostlou tropickými rostlinami. Na první pohled je vše vlastně stejné jako u nás. Jen hory a zelené lesy. Pohlédněte ale znovu, a začnou se dít věci.
Kandy je poměrně známým místem. Svou architekturou však úplně nezapadá do zbytku ostrovního státu. Britské budovy z koloniálních let stále stojí, a vy si tak můžete lehce přičichnout k doznívající vůni 19. století. Zbytek pachů bohužel přebije prach a smog. Hustota dopravy ve městě je neuvěřitelná. Pokud nejste zvyklí, bude pro vás problém přejít ulici. Řidiči tuktuku nedodržují pravidla silničního provozu. Prostě jedou. Když to nejde tudy, půjde to jinudy. Třeba v protisměru.
Jak už jsem zmínil v minulém díle, náš řidič (Kumar) byl tak laskav, že nás po krátkých peripetiích odvezl do hotelu poblíž jezera, tedy i centra Kandy. Pokud se na Šrí lanku chystáte, mohu hotel Suiss View Residence jen doporučit. Za pokoj zaplatíte 2500 až 3000LKR (cca 400Kč), budete jej pravděpodobně sdílet s partou mravenců a moskytů, ale ty pořeší moskytiéra (pokud zrovna nebude děravá). O umyvadlo v koupelně byste se zřejmě neměli opírat, jinak vám sklouzne na podlahu, ale tohle platilo na Cejlonu téměř všude. Kolikrát jsme byli rádi, když se nám při otočení kohoutkem opravdu pohnul pouze kohoutek a ne celá baterie. Za našeho pobytu měla sprcha dost slabý tlak, takže jsme byli rádi, že z ní voda vůbec teče. Na druhou stranu, tekla i teplá. S všemi těmito nedostatky, nebo podobnými, se setkáte v každém šrílanském hotelu s cenou pod 3000LKR. Navzdory viditelným nedostatkům nás nadchnul laskavý a vstřícný přístup majitele, kterým byl asi pětasedmdesátiletý kouzelný dědeček. Neviděl jsem, že by si někdy dal pauzu. Pořád jen žehlil, uklízel, poletoval po chodbách. Vždy s úsměvem na rtech. V hotelu je možno připlatit si za snídani, která se obvykle skládá z nadměrného množství suchých toustů, másla, džemu, baby banánů, čerstvého ovocného džusu (doporučuji zkusit papáyový) a čaje či kávy.
Všechny výše zmíněné věci vám skutečně hrozí na jakémkoliv ubytování nížší cenové kategorie, takže nemá vůbec cenu se tím zabývat. Výhodou je, že přes Booking.com budete schopni najít ubytování zhruba od 6 dollarů za noc. V takovém pokoji je obvykle samozřejmostí manželská postel a koupelna s toaletou, vedle které nemůže chybět tzv. “bumgun”, tedy sprcha na zadek. V mnoha ohledech jsou rozvojové země Asie za námi. V tomhle se ovšem máme co učit my.
Když nám řidič tuktuku sliboval, že nás vezme na vícero míst za 20 dolarů, myslel to vážně. Zmíním zde jen to, co opravdu za zmínku stojí.
RANAWANA ROYAL TEMPLE
Chrámový komplex v džungli, ve kterém jsou k vidění desítky soch sedícího Buddhy, ale také sochy zachycující události z Buddhova života. Pěšina vás přirozeně dovede až k chloubě celého komplexu – jedné z nejvyšších soch stojícího Buddhy na světě. Toto místo má rozhodně své kouzlo a stojí za návštěvu. Cenu vstupného si bohužel nepamatuji.
MILLANGODA ELEPHANT VILLAGE
Millangoda je prakticky sloním útulkem. Není jich tam moc, ale aby si na sebe toto centrum vydělalo, nabízí turistům projížďky na jednom ze slonů. Ceny začínají na 3000LKR za osobu, což zahrnuje asi dvacetiminutovou projížďku spojenou se sprchou přímo od slona.
Když se slon vynořil z džungle, vypadal spíše jako tank. Byl větší než bych čekal. Shodou okolností se jmenoval Ráďa. Nasedli jsme na něj a on se s námi pomalu dokolébal do blízkého potůčku, ve kterém si do chobotu nabral pár kýblů vody a chrstnul je na nás.
GADALADENIYA RAJA MAHA VIHARA
Jedná se o stovky let starý chrám postavený na skále. Vzhledem k jeho vzhledu bych však byl ochoten uvěřit, že jej snad z té skály kdysi vytesali. Vstupné stojí pouze 300LKR za osobu, což je zanedbatelná částka. Budete mít možnost nahlédnou do dávné historie a filozofie Cejlonu. V areálu chrámu se samozřejmě nachází také jeden ze stromů Bódhi.
KANDYAN DANCE – Kandyan Cultural Centre
Kandyan dance je událost navržená právě pro turisty. Divadelní sál byl naplněn Evropany, Japonci a Číňany. Šrílančané byli pouze na pódiu. Vstupné stojí 1000LKR a je to nepochybně příjemné zakončení celého dne. Vystoupení je složeno z tradiční hudby, tanců, ale také přehlídky několika “krojů”. Akrobatické prvky jsou pro účinkující jasnou samozřejmostí. Na závěr vás čeká ohnivá podívaná – polykači ohně a chůze po ne rozžhavených, ale stále ještě hořících uhlících!
TEA FACTORY
Pokud vás zajímá výroba pravého cejlonského čaje, řekněte svému řidiči, aby vás vzal do jedné z továren na čaj. V blízkosti se určitě bude nacházet čajová plantáž, a vy tak budete mít konečně možnost prohlédnout si, co jste celý život bumbali z pytlíků. Na plantážích většinou pracují tamilské ženy. Rozhodně jsou finančně podhodnocené, takže pokud vám budou nabízet “foto”, očekávejte, že následně natáhnout prázdnou dlaň pro nějaký ten dolar nebo rupii. Vstup do továren je ale zpravidla zdarma, a to včetně komentované prohlídky. Seznámíte se tak podrobněji s výrobou černého nebo zeleného čaje. Až na závěr celé prohlídky vás obvykle zavednou do prodejny, kde můžete vyzkoušet, a zakoupit si jeden z čajů, který vám zachutnal.
Za návštěvu stojí také kterákoliv ze šrílanských zahrad koření (Spice Garden). Opět můžete očekávat prohlídku, komentář k tomu, jak se pěstuje například skořice nebo kakao, a odejít můžete s balíčkem léčebných mastí a olejů, které mají rozhodně magické schopnosti. To vám mohu potvrdit.
Město Kandy je bohaté na zajímavá místa i události. Můžete si zajet k bílé soše Buddhy, která na město dohlíží z kopce. Poutavé je i z hlediska architektury a každodenního ruchu. Poblíž hlavního nádraží se například nachází tržnice s mnoha druhy ovoce, jež nebudete schopni identifikovat ani za měsíc.
V příštím článku vám řeknu něco o tom, jak je to s dopravou na Šrí Lance a co s sebou vzít, pokud máte omezený rozpočet a hodláte opravdu vycestovat pouze s batohem na zádech.
-
- Část: Šrí Lanka, Kandy – Rady maminky, přílet, tuktuk, ubytování
- Část: Šrí lanka, Kandy – Hotel v Kandy a výlet s tuktukem
- Část: Na Šrí lanku s batohem – Co si s sebou (ne)vzít a co (ne)očekávat?
- Část: Šrí lanka, Dambulla – Chrámové jeskyně, zbytky skalních chrámů a sloní safari
- Část: Šrí lanka, Trincomalee – Turisticky klidnější pláže s havrany a dobytkem