Road trip po USA – New York je super město 1. část

Tento článek má 274 zhlédnutí
1 hvězda, Nebuď labuť :)2 hvězdy, To mě mrzí... :(3 hvězdy4 hvězdy, Děkuji :)5 hvězd, Paráda! Děkuji (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Stát, Město: U.S.A., New York
GPS Místa: 40.7509761N, 73.9870161W
Místní doprava: Nejlépe metro za $32/týden
Jak se sem dostat: letecky, pravidelné lety z Vídně a Mnichova, za $50 možný přelet z NY do Míami
Stručný popis: Za tři noci jsme z New Yorku viděli celkem dost, ale určitě ne všechno. Trochu jsme šetřili na vstupným, ale o to víc chodili a jezdili po městě. NY je krásné město, které baví.
TIP na ubytování v New Yorku
ZobrazitV New Yorku, nedaleko metra můžete bydlet od 500Kč/osoba/noc.
ZobrazitCena/výkon: Parádní ubytování na Manhattanu kousek od Central Parku seženete od necelých 1000Kč/osoba/noc.
ZobrazitSrovnávač cen: Nebo si sami najděte tu nejnižší cenu, která je na trhu k dispozici.

Bára tradičně posílá své dojmy z cest přátelům a rodině. Ve finále je to docela zábavný čtení a věřím, že i někdo nezainteresovaný nalezne v článku zajímavé informace, takže ušetřím čas psaním vlastních dojmů a sdílím s vámi dojmy Báry, které případně doplním poznámkou psanou v kurzívě.

Jako tradičně se pokusím poslat pár zpráv z dovolené, která se letos koná ve Spojených státech.

Jedeme z New Yorku do San Franciska. Máme na to necelej měsíc. Sejít jsme se nestihli, takže náš plán je dost volnej, každej si řekl pár věcí, který by rád viděl a zbytek bastlíme operativně. Na New York jsme si vyčlenili tři noci, pak noční přelet do Miami (za $50 na osobu), kde máme zamluvený auto, a začne pořadný road trip napříč USA.

Lehce náročnější check-in ve Vídni jsme zvládli, nemuseli jsme nikdo na kontrolu dutin, a dokonce i v USA jsme se uvedli celkem dobře (akorát Milanovi nesouhlasily chvíli otisky prstů na kontrole, tak mohlo bejt dobrodružství).

Dostat se z letiště na Manhattan letištním vlakem a pak metrem vypadalo nejdřív jako nemožný, ale stačí bejt pozornej a člověk se v těch asi 10 linkách metra, co mají nespočetně přestupních stanic, za chvíli docela vyzná. Bydlíme v čínské čtvrti na ulici, která se jmenuje stejně jako zastávka metra, což nám dost usnadnilo orientaci. Naše zastávka je hnusná a smrdí hovnem. Doufáme, že takhle nevypadá metro pod celým New Yorkem.

Málem bych zapomněla – cestou z letiště jede metro po povrchu, takže už vidíme první kousky města, malé baráčky, zamřížovaná okna, bordel na dvorku. Vyloženě bezpečná čtvrt na pohled. Ve vlaku jsme jediní bílí. Ne že by se člověk bál spolucestujících, ale spíš si říkám od nebo kam jedu. Ale mělo nás to napadnout hned. Tenhle spoj se jmenuje Jamajka train. 😉

Ubytování v dešti se sněhem nalézáme celkem rychle. Volili jsme nejlevnější variantu z booking.com a podle toho to trochu vypadá. Vychytali jsme ještě 30% slevu, což bude asi tím, že se tu rekonstruuje. Musíte překračovat balíky dlaždiček a dávat si bacha, kde je to teď natřený. Pokoj má DOSLOVA 3×2 m. Vejde se sem jen naše dvoulůžko a mini proužek lina, kde máme batohy a otevíráme dveře dovnitř. Okna zde nejsou, jsme ve vnitřní vestavbě. Má tu byt klimatizace. Sice ji slyšíme hučet, ale ve tři ráno stejně otevíráme dveře, abychom si mohli trochu vyvětrat. Nic pro klaustrofobiky. Fazole k večeři zakázány.

Včera jsme našli první čínské bistro, utratili $20 za jídlo, co mi nechutnalo a pak šli spát.

Kolik nás to dneska stálo? Noc v hostelu 700Kč/noc/osoba. Vlak z letiště $9,5.

Na další den máme plán jasnej. Bejt co nejmíň v kobce. Rozuměj na hotelu.

Den 2 jsme odstartovali hledáním T-Mobile. Milan nechtěl kupovat simku hned na letišti (jsou v automatu hned na letišti, ale simky se musí aktivovat, a to jsem chtěl nechat na prodejci, protože u některých společností to může být trochu problém) a myslel si, že T-Mobile najdeme kdekoliv. Měl pravdu. Celkem záhy narazíme na krámek, kde za $65 kupujeme simku (Lycamobile běžící v síti T-mobile) s neomezenými daty a voláním zdarma do… Drž se… České Republiky!!!! Hned uskutečňuji hovor s matkou z Time Square.

Time Square, z filmu ikonické, kdy se odpočítává nový rok, z fotek plné svítících reklam. Nevím, z jakýho úhlu ho berou, ale ve skutečnosti je to křižovatka u metra.

Do metra jsme si koupili neomezený lístek na týden za $33, Jedna jízda normálně vyjde na $2,75, tak jsme počítali a počítali a nakonec se pro něj rozhodli. Dalo nám to svobodu splést si zastávku (když jdeš do metra, tak přejedeš tím lístkem, takovou malou kreditkou, a ono tě to pustí, případně ti to odečte těch $2,75) a jet tak daleko, kam bychom pěšky nešli. Sice trasy mají dobře značené, ale zvenku jsou vstupy do metra dost nenápadné a ne každá díra vás dovede na tu správnou linku, v tom správném směru a v tom správném režimu (mají tu lokal a expres a expres přeskakuje stanice, takže můžeš vyjet docela daleko od místa, kam jsi chtěl). Pár kiksíčků jsme s Milanem měli, nicméně žádnej, co by nešel vyřešit. Všude po Manhattanu se dá v podstatě dojít, takže když nevíš jaký metro, jakej směr a jakej režim, tak prostě dojdeš pěšky někam jinam a celej plán změníš. 😉

Za první den jsme toho stihli vskutku hodně. Central Park od severu po jih (super oáza klidu, na jaře a v létě musí být vůbec skvělej), Upper West Side, High Line v Chelsea (parádní procházka po super nápadu), Hudson přístav s velkou letadlovou lodí (pouze zvenčí), památník po dvojčatech (ten tě chytne za srdíčko), Little Italy, China town, a nevím co ještě… Snažili jsme se ubikaci vyhnout jak to jen šlo, počasí nám celkem přálo, bylo dost slunečno, ale i tak velká zima.

K obědu v bistru Milan tlačí kuře, já tortilu za $17 pro oba (to je dobrá cena). Vřele vám doporučujeme ubytovat se v China town, je to tam tak hnusný, že každý další místo v New Yorku vás může jen mile překvapit. Šli jsme spát brzy, unavení asi i z časového posunu.

Další den jsme vymysleli snídani ve Flushingu, odtud totiž pochází Chůva Fine, je to v Queens, takže celkem daleko. Využili jsme neomezeného metra a vyrazili. Čím dál jsi od centra, tak tím víc je to poznat na lidech. Tmavnou. A v metru navíc začnou hlásit, že kdyby něco, máš zavolat policii, že si máš dát bacha na svý věci a že tě můžou policajti kdykoliv prohledat…. Stačí se neposrat (takže ne jako já) a nebo nerozumět/neposlouchat jako Milan, a jsi v klidu. Ve Flushingu se hraje US Open, je tam muzeum s obřím glóbem a dělají tam super snídaně, kolem $7 za porci + dolejvaj kafe, jak ve filmech. Našli jsme to pomocí Trip Advisor a vyplatilo se. Queens je takový sídliště, už bez pozlátka, ale žádný gangy New Yorku se tady nekonají. Nebo alespoň ne při snídani.

Pak metrem (všímáš si, jak se těch $33 vyplatilo?) do Brooklynu. Nechápu, proč se toho Brooklynu v Sexu ve městě tak štítěj, byli jsme teda jen na kraji u Manhattanu a bylo to pěkný, hezký výhledy, hezký domy (ty jsou skoro všude, to má fakt svý kouzlo), a dobrá místní IPA.

Pak pěšky přes most k radnici a pak lodí zadarmiko v rámci jízdenky na metro na Staten Island. Tam sice není Socha Svobody, ale vidíš ji docela dobře cestou po moři. Tam se Cerrie seznámila se svým politikem. My dáváme pivko, pak pizzu a pak se přesouváme do irské hospody, kde zrovna mají večer pro amatérské umělce. Zůstaneme do jedenácti a pak lodí zpátky. Atmosféra skvělá, lidé příjemní, metro na Manhattanu najdeme hned, nejsme ořezávátka, pak do kopky.

Poslední den doháníme resty, jedeme se podívat do Perry street 66, kde bydlela Carrie, a ano, zajímá to i Milana!!! Pak hledáme factory od Warhola, ale Google mapy nás zklamou, nebo to už nestojí, a potom najdeme hospodu z roku 1864, tam piva a jídlo a pak metrem na letiště.

U místa, kde si každej musí koupit lístek ještě zvládneme střelit za $15 každej ten svůj týdenní metro lístek a teď už čekáme na náš odlet do Miami. Suvenýrů jsme moc kupovat nechtěli, cesta bude dlouhá, tak jsme to nechali na letiště. A víš co, maj tady hovno, dost žebrácký. Asi to bude tím, že jsme na vnitrostátním letu a nikdo tu z NY není vysranej.

Taky jsem chtěla bruslit před Rockefeller centrem, ale s Milanem jsme na něj narazili omylem, když jsme zapomněli přestoupit na Time Square při cestě na snídani, takže měli ještě zavřené kluziště. Je to vysokej barák, nahoru na výhledy za 1000 Kč nejdeme. Jsme dole v takovejch tmavejch chodbách, kde se hrnou davy, protože se tam přestupuje na metro. Jsou tam obchůdky i luxusních značek, ale jsi pořád někde ve sklepě. Ten sklep je teda celej ve zlatě, včetně eskalátorů, takže každej si může urvat trochu luxusu pro sebe.

Shrnutí: Na české poměry draho, nejhorší a nejdražší jídlo zároveň je v čínském bistru. Nejhezčí čtvrti: Chelsea a Greenwich village. Nejhnusnější je China town.

Je pecka tady bejt.

(Report je z Března 2019)

    1. Část: Road trip po USA – New York je super město 1. část
    2. Část: Road trip po USA – Napříč Floridou. Z Key West přes Everglades do Alabamy 2. část
    3. Část: Road trip po USA – New Orleans je jeden velký fantastický festival 3. část

Další článek
Předchozí článek

Související články

Zanechte komentář

Powered by WordPress | Designed by: buy backlinks | Thanks to webdesign berlin, House Plans and voucher codes