![]() |
Stát, Město: Maroko, Marrákeš GPS Místa: 31.6267947N, 8.0030242W |
Stručný popis: Marrákeš neboli Marrakech je hlavním městem Maroka, které se nachází na severozápadě afrického kontinentu. Patří mezi nejrozvinutější země Afriky a je zde velký vliv Evropy, proto je tato země bezpečná pro cestování. A turismus je také jedním z hlavních příjmů této země. Město je jedním velkým bludištěm, takže počítejte, že ať chcete nebo ne, určitě se tu ztratíte. Každý vám bude chtít pak pomoct, ale budou po vás chtít něco na oplátku. Doporučuji off-line mapy s sebou. |
TIP na ubytování v Marrákeši |
Soukromě můžete bydlet v Marrákeši již od 250Kč/osoba/noc. |
Cena/výkon: Útulné ubytování typu riad v centru s nádherným posezením třeba na střeše, u bazénu nebo v restauraci. Cena se snídaní je 629Kč/osoba/noc. |
Zájezd: Letecké týdenní zájezdy do Maroka startují již na 3600Kč/osoba/týden. Za 5200Kč/osoba/týden najdete pobyty i s All-inclusive. |
„Jakmile se nakazíte cestováním, neexistuje žádný lék. A já vím, že budu šťastně nakažen žít až do konce života.“
Michael Palin
Vlastně si ani moc nevzpomínám, jak se to všechno stalo. Pamatuji si, že jsme s kamarádkou chtěly někam vyrazit na pár dní na zimní dovolenou, protože jsme měly už plné zuby těch věčných dešťů a chladna v Anglii, a ona našla opravdu levné letenky do Maroka. Tak jsme je koupily a snad za týden jely. Až po zaplacení se jí ptám: „Hele, a co tam vlastně budeme dělat?!“ Bylo to ještě v době, kdy jsem se o cestování tolik nezajímala a neměla tušení, co tam uvidím. A tak začala naše cesta.
Tato země je relativně levná, cena za 4 dny/3 noci nás vyšla na necelých 6000,- Kč na jednoho se vším všudy včetně ubytování, stravy a letenek. Moje zkušenost je, že se dá velmi dobře smlouvat cena na tržnicích. Rozhlédněte se po více obchodech, poptejte se po ceně, rozmyslete se kolik do dané věci vlastně chcete maximálně investovat a otestujte se, jak dobří jste ve smlouvání. Kolikrát obchodníci natahují ceny o několikanásobek, než jakou mají hodnotu. Ale zároveň je to jejich živobytí, tak na ně nebuďte zlí a berte to jako hru.
Bezpečností opatření
Předtím, než sem vyrazíte, si zjistěte co nejvíce informací. Tato země je sice pro cestování bezpečná, a to i pro ženy, ale nezapomínejte, že je to stále arabská země. Je třeba zde dodržovat určitá pravidla. Některé ženy si na internetu stěžují, že na ně muži pokřikovali nebo byli oplzlí. Proto je důležité chodit řádně zahalená a zbytečně neprovokovat i přesto, že jedete do teplé země (moje zkušenost je z konce února – během dne teplota přesáhla i 20 °C). Budete mít stále pozornost, obzvláště pokud jste odlišný typ od arabských žen, například blondýna jako já.
Nechoďte za tmy na opuštěná místa a celkově buďte opatrní. Město je plné kapsářů, proto si hlídejte kapsy a tašky. Opět připomínám – nepodceňujte pojištění.
Peníze neměňte v malých obchodech. Mají nadsazené a nevýhodné kurzy, případně vás mohou podvést. Raději si vyměňte nebo vyberte z bankomatu na letišti.
Místní kuchyně
Jídlo bylo jedním z mých nejlepších zážitků z této země. Pokud nejíte to, co jí místní, jako byste tu ani nebyli. Říká se, že zemi poznáte skrz dvě věci, a to domorodce a jídlo. Takže s chutí do toho!
Nemá moc smysl chodit do drahých restaurací. Prostě si zajděte na tržnici, kde se za velmi rozumnou cenu hodně dobře najíte a ochutnáte jídla, která jste ještě nejedli. Hlavními surovinami je kuskus s různými druhy koření, zeleninou a masem. Národním jídlem je tajine, což vlastně ani není název pokrmu, ale keramické nádoby s oválným poklopem, ve kterém se maso včetně přílohy několik hodin peče a dusí. Mňamka! A zážitek budou mít i vaše oči.
Jako příloha se používá arabský chleba. Dále využívanými surovinami jsou luštěniny, místní sýr, můžete vyzkoušet různé druhy kebabů, masových špízů, karbanátků, ale určitě si užijete i hojně dostupné ovoce, ze kterých vám tu připraví čerstvý džus a další dezerty.
A něco, co si ráda dám dodnes, je silný mátový čaj, který se podává v krásné kovové konvici, silně slazený a stojí pár korun. Nezapomeňte, že tu voda není pitná, takže si ji musíte koupit na trhu, případně si pořiďte kvalitní filtrovací láhev, abyste pak mohli pít tu kohoutkovou.
Ubytování
Vykašlete se tu na klasické hotely a složte hlavu v tradičním Riadu! Je to stavba, která je velmi typická pro Marrakech, ale i pro celé Maroko. Uprostřed otevřená terasa má obvykle střešní terasu a v jejím středu je nádvoří s jakousi zahrádkou, fontánkou či bazénem. Vše v klasickém barevném mozaikovém stylu. Noc pro dva stála okolo 600,- Kč. Riad znamená v arabštině zahrada. Stavba zajišťuje ochranu před špatným počasím a dostatek soukromí, takže se muži nemusí bát, že někdo zahlédne jejich ženu nezahalenou.
Koutoubia mešita
Největší mešita Marrakeche vyčnívající až do nebes je vidět z velké dálky a stala se symbolem města. Nachází se asi 200 metrů od zdejšího nejvýznamnějšího náměstí. Koutoubia znamená „prodejce knih“, název pochází z dřívější doby, kdy se okolo ní pohybovalo spousta prodavačů s knihami.
Jemaa el-Fnaa
Nejvyhlášenější náměstí, které se nachází ve starém městě, kde se odehrává veškeré dějství. Je to jedna obrovská tržnice, pro kterou se používá tradiční název souk, což je arabský výraz pro market. Náměstí je plné od rána až do večera. Zakoupíte zde všechno možné, od tradičního oblečení a cetek přes suvenýry po různá koření a další suroviny. Pro Maroko je velmi významné zpracování textilu a kůže, takže zde zakoupíte spousty výrobků vytvořených místními. V ulicích zahlédnete zavěšené obarvené kusy vláken. Místa, kde se tkanina barví, údajně páchnou, ale nic jsem necítila.
K večeru ruch narůstá, otevírá se více a více pouličních restaurací, do kterých vás budou nahánět a tahat, někdy až velice otravně, abyste se najedli zrovna u nich. Potkáte tu různé tanečníky a vypravěče příběhů, kouzelníky a lidi, kteří vám budou strkat do ruky opici, hada či jiné nelegálně držené zvíře, abyste se s ním za peníze vyfotili. Nedělejte to! Akorát tím podpoříte týrání těchto ubohých stvoření.
Pokud opravdu chcete zajít do nějaké místní restaurace, tak si ale vyberte takovou, kde budete mít výhled na dění pod vámi. Najdete tu mnoho podniků s terasou a balkony.
Tohle místo jsem si opravdu zamilovala. Líbí se mi, jak to tam stále žije, nevíte, na kterou stranu se dívat dříve, obzvláště když procházíte okolo obchůdků s krásnými lampami a lustry. Dodnes lituji, že jsem letěla jen s příručákem a nemohla si jednu z nich přivézt, protože marocký styl má opravdu neskutečné kouzlo.
Jednoho večera jsme měly chuť zajít si na sklenku a najednou jsme si uvědomily, že se tu alkohol vlastně vůbec neprodává. Nakonec jsme zjistily, že jediné místo, kde si můžete dát něco k pití, je noční klub. Tak jsme do jednoho vešly s tím, že si dáme sklenku a zase půjdeme. Nakonec jsme se zdržely mnohem déle a měly to i s neočekávaným představením. Večer se tu totiž pořádaly vystoupení břišních tanečnic. Byl to super večer s překvapením a skvělou podívanou.
Bahia palác
Název tohoto paláce znamená krásný a opravdu si toto označení zaslouží. Mistrovské dílo z 19. století je jednou z nejvýznamnějších státních architektonických památek, která láká mnoho turistů. Palác je vyzdoben nádhernými detaily ve dřevě, skle, mozaikách na zdech i na podlaze. Krásu mu dodává zahrada plná stromů a zeleně a nádvoří s bazénem a fontánou. Pořádají se zde hudební vystoupení a umělecké exhibice. Část paláce, která není zpřístupněná veřejnosti, je příležitostně obydlená marockou královskou rodinou.
Botanická zahrada Majorelle
Naprosto nádherná zahrada, kde najdete spoustu druhů exotických rostlin a kaktusů. Jen co jsem ji viděla na fotkách, hned jsem sem chtěla! První, co vás asi zaujme, je ale vila, která se v areálu nachází. Nádherně sytě modrá barva dominuje tomuto velmi navštěvovanému místu. Zahrada je pojmenována podle umělce, který na ní pracoval. V areálu najdete muzeum, galerii i kavárnu a návštěva se vám protáhne až na půl dne, ani nevíte jak.
Palác El Badi
Kdysi nádherný a obrovský palác, ze kterého dnes zbyly jen ruiny. Jeho název znamená „nedostižný“ nebo také „jedinečný“ a poukazuje na to, jaké krásy dosahoval v 16. století, kdy byl postaven. Dnes z něj můžete vidět jen zdi a zahrady, na kterých rostou pomerančovníky. Promítají zde video rekonstrukce paláce, takže si můžete představit, jak asi toto sídlo kdysi vypadalo.
Saadské hrobky
Velmi pěkná a fotogenická památka, které se stala místem posledního odpočinku údajně 200 členů významného rodu Saadů, kterým patřil již zmiňovaný palác El Badi. Je k nevíře, že narozdíl od paláce toto pohřebiště zůstalo bez povšimnutí a nepoškozené. Užijte si procházku zahradou, kde najdete krásně mozaikou zdobené hrobky mezi květinami a rozkvetlými stromy, ale také mauzolea, kde leží samotný sultán a jeho nejbližší rodina, na některých z nich jsou dokonce vyryty epitafy.
Ben Youssef Madrana
Největší a velmi stará islámská škola, která už sice není v provozu od roku 1960, ale zato ji denně navštívují tisíce turistů. Je postavená ve stylu Riadu, kde na nádvoří najdete bazén s krásnou mozaikovou dekorací. Uvnitř se nachází 130 pokojů pro studenty, modlitebna a další místnosti potřebné pro studium. Kapacita je až 900 osob. Interiér i nádvoří jsou přístupné, můžete se po nich volně procházet a ochutnat ze života dávných studentů.
Cyber park
Pokud toužíte po odpočinku, po návštěvě památek a náměstí plných turistů a obchodníků, zajděte si sem – zchladit se ve stínu, relaxovat a chytit neplacenou WiFi.
Historické centrum Marrákeše (medina) bylo v roce 1985 zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO a určitě stojí za vaši pozornost. Moc jsem si Maroko zamilovala a plánuji se sem příští rok vrátit znova, tentokrát navštívit i další města a hlavně se vydat na výpravu do pouště s beduíny, kde si vyzkoušíte, jaké to je být jedním z nich, svezete se na velbloudech a přespíte na poušti.